Jaki gaz do spawania aluminium?

Wybór odpowiedniego gazu do spawania aluminium jest bardzo ważnym aspektem w całym procesie. To, po jakie narzędzia i dodatki sięgniesz, będzie miało ogromny wpływ na jakość, efektywność, a nawet koszty wykonania spoiny. Aluminium, ze względu na swoje właściwości, wymaga szczególnej uwagi przy wyborze gazu osłonowego. Dobrze jest, więc odpowiedzieć na podstawowe pytanie – jaki gaz do spawania aluminium?

Gazy do spawania aluminium – argon i hel 

To właśnie argon i hel są dwoma najczęściej stosowanymi gazami w spawaniu tego metalu, każdy z nich oferuje różne korzyści oraz posiada inne właściwości. Zanim wybierzesz któryś z nich, sprawdź, kiedy najlepiej się sprawdzą. 

Argon w spawaniu aluminium

Argon to gaz obojętny, który jest szeroko stosowany w spawalnictwie ze względu na swoje właściwości ochronne. Jego głównym zadaniem jest ochrona strefy spawania przed szkodliwym wpływem tlenu i azotu z atmosfery. Dzięki temu zapobiega utlenianiu i innym reakcjom chemicznym, które mogłyby negatywnie wpłynąć na jakość spoiny. Argon jest szczególnie ceniony w spawaniu aluminium z kilku powodów:

  • Stabilność łuku elektrycznego – gaz ten zapewnia bardzo stabilny łuk elektryczny, dzięki czemu utrzymasz równomierną jakość spoiny – szczególnie przy spawaniu materiałów tak wrażliwych jak aluminium.
  • Dostępność i koszt – argon jest stosunkowo łatwo dostępny i oferowany w przystępnej cenie.

Hel w spawaniu aluminium

Hel, chociaż droższy i trudniejszy do uzyskania niż argon, jest również popularnym wyborem przy spawaniu aluminium, zwłaszcza w bardziej wymagających aplikacjach. Jego główne zalety to:

  • Wyższa przewodność cieplna – gaz ten ma znacznie wyższą przewodność cieplną niż argon, dzięki czemu spawanie będzie o wiele szybsze – nawet jeśli wykorzystujesz grube sekcje aluminiowe. 
  • Lepsza kontrola nad procesem spawania. 

Jaki gaz do spawania aluminium tig – argon czy hel? 

Wybór między argonem a helem zależy od kilku czynników, a w tym od grubości materiału, wymagań dotyczących jakości spoiny, dostępności gazu oraz budżetu. W niektórych przypadkach stosuje się mieszanki tych gazów, aby połączyć zalety obu rozwiązań. Mieszanki argonu i helu mogą zapewnią Ci dobre właściwości spawalnicze, przy niższych kosztach niż czysty hel. Podczas wyboru gazu osłonowego do spawania aluminium uwzględnij wszystkie aspekty procesu spawalniczego, w tym:

  • Wymagania techniczne związane z danym projektem spawalniczym.
  • Koszty operacyjne związane z zakupem i dostawą gazu.
  • Dostępność odpowiednich urządzeń spawalniczych zdolnych do pracy z wybranym gazem.

Mieszanki gazów do spawania aluminium 

Wróćmy na chwilę do mieszanek. Do Twojej dyspozycji są dwie możliwości: 

Mieszanka argonu z helem

Mieszanka ta łączy stabilność argonu z wyższą efektywnością cieplną helu, dzięki czemu jest idealna dla spawania aluminium, które wymaga zarówno precyzji, jak i głębszej penetracji spoiny. Argon, jako gaz obojętny, zapewnia ochronę przed utlenianiem i stabilność łuku, podczas gdy hel przyspiesza proces spawania i zwiększa głębokość wtopienia. Dzięki tym właściwościom mieszanka ta jest często wybierana do spawania krytycznych elementów konstrukcyjnych, gdzie niezawodność i wytrzymałość spoiny są na pierwszym planie.

Mieszanka argonu z wodorem

Mieszanka argonu z wodorem jest używana w bardziej specjalistycznych zastosowaniach, gdzie potrzebna jest nie tylko głęboka penetracja, ale również szybsze tempo spawania. Wodór, będący gazem o wysokiej przewodności cieplnej, zwiększa ogólną efektywność cieplną łuku spawalniczego – w ten sposób otrzymuje się szybsze spawanie i głębsze wtopienie. Jednak pamiętaj, że wodór jest łatwopalny i może prowadzić do powstawania porów w spoinie, co wymaga szczególnej ostrożności i kontroli podczas spawania.

Pozostałe posty