Stalowe elementy pokryte warstwą cynku są powszechnie stosowane ze względu na właściwości antykorozyjne. Ich obróbka wiąże się jednak z pewnymi trudnościami oraz ryzykiem zdrowotnym dla operatora. Dowiedz się, jak spawać ocynk w sposób efektywny i bezpieczny.

Specyfika spawania blachy ocynkowanej

Cynk zapobiega korozji, czyli niepożądanej reakcji, w jaką wchodzi metal wystawiony na działanie czynników atmosferycznych z tlenem. Spawanie blachy ocynkowanej wymaga jednak właściwego przygotowania powierzchni, dobrania stosownej metody i zabezpieczenia operatora. 

Opary cynku są łatwopalne i niebezpieczne dla zdrowia. Ich wdychanie grozi poważnym zatruciem, tak zwaną gorączką metaliczną. Oprócz stosowania środków ochrony osobistej, przy pracy z takim materiałem, należy też zadbać o wentylację i skrupulatnie przestrzegać procedur bezpieczeństwa.

Techniczną trudnością związaną ze spawaniem blachy ocynkowanej jest duże ryzyko wystąpienia pęknięć i porowatości w spoinie.

Sprawdź reduktory dwustopniowe!

Jak spawać ocynk?

Jeśli zastanawiasz się, czym spawać ocynk, weź pod uwagę grubość i powierzchnię materiału, jaki chcesz poddać obróbce oraz swoje umiejętności. Do najskuteczniejszych metod spawania blachy ocynkowanej zaliczają się:

  • MIG/MAG – dzięki tej technice można szybko spawać większe powierzchnie, jednak wiąże się z dużą emisją oparów,
  • TIG – to bardzo precyzyjna, ale czasochłonna metoda, która sprawdzi się do cienkich elementów. Wykorzystuje się w niej nietopliwą elektrodę,
  • MMA – jest to metoda łukowa, wymagająca elektrody otulinowej, minimalizująca emisję gazów i obecność cynku w spoinie.

Ze względu na wydajność i trwałość spoiny najczęściej wykorzystywana jest metoda MIG/MAG, dlatego poświęcimy jej nieco więcej miejsca.

Zobacz też: palniki acetylenowe

Jak spawać ocynk migomatem?

Metoda MIG/MAG wymaga zastosowania drutu do stali czarnej albo opcji lutospawania. Pierwsza z wymienionych opcji jest bardziej czasochłonna i narzuca konieczność sumiennego przygotowania materiału. Pozwala jednak na łączenie nawet bardzo grubych materiałów. Lutospawanie stosuje się natomiast do cienkich blach. Nie wymaga usuwania warstwy cynku.

Skupmy się na tym,  jak spawać cynk migomatem z użyciem drutu do stali czarnej. Po pierwsze, należy pozbyć się warstwy cynku w miejscu spawu. W tym celu najlepiej użyć szlifierki kątowej. Pamiętaj, że pozostałości cynku mogą prowadzić do defektów w spoinie, a opary są groźne dla zdrowia.

Aby zapobiec przegrzaniu powierzchni, rób częste przerwy. Jedną z popularniejszych technik jest gęste spawanie punktowe, które na koniec uzupełnia się łączeniem.

Pamiętaj, aby za pomocą specjalnego spray’u zabezpieczyć spoinę i oszlifowaną wokół niej część przed korozją.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. W Perun znajdziesz wszelkie niezbędne sprzęty do spawania ocynku oraz środki ochrony osobistej.

Przeczytaj również inne wpisy:

Jak ustawić palnik do cięcia metalu?

Jaki gaz do spawania nierdzewki?

Pozostałe posty