Palnik propan tlen
Palnik gazowy to sprzęt, który dobrze zna każdy majsterkowicz oraz osoby zawodowo zajmujące się obróbką metali. Jeden z jego rodzajów to palniki na propan butan, które można wykorzystać na wiele sposobów – od podgrzewania i lutowania po cięcie i spawanie stali oraz metali kolorowych. Sprzęt dostępny na rynku sprawdza się zarówno w przydomowym warsztacie, jak i w przemyśle – jak wybrać palnik gazowy propan butan dopasowany do twoich potrzeb? Sprawdź!
Do czego można wykorzystywać palniki propan butan?
Palniki gazowe znajdują zastosowanie we wszelkiego rodzaju pracach, przy których niezbędne jest uwzględnienie płomienia czy gorącego powietrza. Jest to wyjątkowo uniwersalne urządzenie, dzięki któremu możliwe jest nie tylko cięcie i spawanie metalu, ale również lutowanie drobnych elementów, podgrzewanie oraz opalanie.
Palnik do cięcia propan butan doskonale sprawdza się do takich zadań jak:
- prace przydomowe;
- prace w ogrodzie;
- prace dekarskie;
- prace kamieniarskie;
- prace betoniarskie.
Odpowiedni palnik gazowy propan butan pozwoli na podgrzewanie papy w trakcie jej układania, ułatwi pozbycie się uciążliwych chwastów (wypalanie), umożliwi naprawienie ubytków i pęknięć, odmrożenie rur czy likwidację starej farby.
Palniki na propan butan – jak działają?
Palnik do cięcia propan butan działa w wyjątkowo prosty sposób. Gaz palny zostaje błyskawicznie zassany przez tlen, po czym trafia do komory mieszania. Takie działanie to zasługa popularnego inżektorowego systemu mieszania znanego też jako smoczkowy. Warto przy tym pamiętać, że jest to palnik zasilany przez propan-butan oraz powietrze atmosferyczne przykręcany do butli specjalnym wężem zasilającym.
Jaka jest palnik propan butan temperatura pracy? Wszystko zależy od zakresu wykonywanych prac i możliwości samego sprzętu. W zależności od tego, czy pracujesz podgrzewanym grotem, powietrzem czy płomieniem temperatura może wynosić 350-1300 stopni Celsjusza.
Jaki palnik propan butan wybrać?
Palniki na propan butan używane są przy pracach związanych z wysoką temperaturą. Ich moc cieplna będzie zależała od wielkości nasadki, temperatury otoczenia, a nawet zawartości gazu w butli.
Na rynku znajdziesz zarówno palniki butlowe, jak i palniki na kartusze. Duży palnik butlowy połączony jest z butlą gazową poprzez specjalny wąż, a poręczny palnik na kartusze wykorzystuje zbiorniki z gazem dokręcane do urządzenia. Jeśli planujesz jedynie drobne prace, możesz zdecydować się na najmniejszy palnik gazowy propan butan z wbudowanym zbiornikiem zasilanym przez gaz do zapalniczek.
Zobacz również inne kategorie: