Dlaczego palnik strzela podczas spawania?

Zacznijmy od pytania, które może pojawić się u wielu fachowców: dlaczego palnik strzela podczas spawania? To zjawisko występuje, gdy płomień palnika nagle gaśnie, a następnie ponownie zapala się z charakterystycznym dźwiękiem przypominającym strzał. Jest to moment, który może zaskoczyć i niepokoić, zwłaszcza osoby mniej doświadczone w pracy ze sprzętem spawalniczym. Co może być przyczyną tego, że palnik gazowy strzela?

Palnik gazowy strzela — co jest tego przyczyną?

Niewłaściwe proporcje mieszanki gazowej — płomień spawalniczy potrzebuje odpowiedniego stosunku gazu paliwowego do tlenu, po to, aby w trakcie pracy utrzymać równomierność i odpowiednią temperaturę. Zaburzenie zalecanych proporcji może prowadzić do niestabilności płomienia, która często kończy się gwałtownym „strzałem”.

Zanieczyszczenia w systemie gazowym — każde (nawet drobne) zanieczyszczenie, które dostanie się do systemu gazowego, może zakłócić prawidłowy przepływ paliwa, prowadząc do chwilowych przerw w dostawie gazu i niestabilności płomienia, która — jak już wiemy — może skończyć się wydaniem przez narzędzie charakterystycznego dźwięku.

Wpływ ciśnienia gazu — zbyt wysokie lub zbyt niskie ciśnienie może nie tylko wpłynąć na jakość spawania, ale również zwiększyć ryzyko „strzałów” w palniku. Właściwe regulowanie ciśnienia jest podstawą dla zapewnienia bezpieczeństwa i efektywności pracy. W tym kontekście ważne są nie tylko wiedza i doświadczenie osoby obsługującej palnik gazowy, ale także jakość samego sprzętu.

Palnik „strzela" — co z tym zrobić?

Wiesz już, co może powodować niepożądane „strzały” palnika. Teraz warto zastanowić się, jak możesz im zapobiegać. Najważniejszą kwestią (zwłaszcza z perspektywy bezpieczeństwa) jest regularna kontrola i konserwacja sprzętu spawalniczego. Jeśli będziesz dbać o czystość i sprawność wszystkich elementów systemu gazowego, jak również o utrzymanie właściwych proporcji mieszanki gazowej i ciśnienia to z pewnością uda Ci się uniknąć niepożądanych „strzałów”.

Co robić, gdy dojdzie do „strzału"?

W przypadku wystąpienia „strzału” ważna jest szybka i spokojna reakcja. Należy natychmiast wyłączyć źródło gazu i ocenić sytuację. Jeśli jest to możliwe, należy sprawdzić i wyeliminować przyczynę problemu, zanim ponownie uruchomi się sprzęt. W razie wątpliwości lub gdy problem będzie się powtarzał, zalecane jest skonsultowanie się z osobą/firmą, która zajmuje się naprawą i konserwacją sprzętu spawalniczego.

Regularna kontrola i konserwacja sprzętu spawalniczego

Jeśli zależy Ci na tym, aby utrzymać swoje narzędzia w dobrym stanie i jednocześnie ograniczyć generowanie przyczyn, przez które palnik gazowy strzela, musisz zadbać o regularne przeprowadzanie kontroli i konserwacji sprzętu spawalniczego.

 • Dokładnie czyść palnik, dyszę i inne komponenty tak, aby usunąć zanieczyszczenia, które mogą wpływać na przepływ gazu.
 • Sprawdzaj i wymieniaj uszkodzone części, które mogą być źródłem nieszczelności gazu lub innych problemów.
 • Kontroluj system doprowadzający gaz pod kątem ewentualnych uszkodzeń czy zatorów.

Utrzymanie właściwych proporcji mieszanki gazowej

Niewłaściwa mieszanka gazów jest częstą przyczyną „strzałów”. Aby temu zapobiec:

 • dokładnie zapoznaj się z zaleceniami producenta odnośnie proporcji mieszanki gazowej używanej w konkretnym typie palnika i dostosuj się do nich.
 • używaj precyzyjnych regulatorów ciśnienia i przepływomierzy, które pomogą Ci utrzymać stałe i odpowiednie proporcje gazów.
 • regularnie sprawdzaj i kalibruj sprzęt pomiarowy, by zapewnić jego dokładność.

Czyszczanie systemu gazowego

Zanieczyszczenia w systemie gazowym mogą prowadzić do „strzałów” przez zakłócenie równomiernego przepływu gazu. Dlatego ważne jest:

 • regularne sprawdzanie i czyszczenie filtrów w systemie gazowym, aby zapobiegać przedostawaniu się zanieczyszczeń do palnika.
 • unikanie stosowania gazów z niepewnych źródeł, które mogą być zanieczyszczone lub nieodpowiedniej jakości.
 • przechowywanie gazów w odpowiednich warunkach.

Dostosowanie ciśnienia gazu

Jak dobrze i skutecznie kontrolować ciśnienia w urządzeniu spawalniczym? Zadbaj o tych kilka prostych kwestii.

 • Regularnie kontroluj ciśnienie w butlach z gazem oraz w systemie doprowadzającym, by mieć pewność, że jest ono w zakresie zalecanym przez producenta.
 • Używaj wysokiej jakości regulatorów, które zapewniają stabilne i precyzyjne dostosowanie ciśnienia gazu.

Jeśli zastosujesz się do tych kilku prostych wskazówek, znacznie zmniejszysz ryzyko wystąpienia niepożądanych „strzałów” palnika i związanych z nimi zagrożeń. Regularna konserwacja, właściwe użytkowanie mieszanki gazowej oraz dbałość o system gazowy to podstawa bezpiecznej i efektywnej pracy.

Pozostałe posty